KLĘPSK – na granicy państw i religii (reportaż video)
Od połowy XIV wieku – katolicki. Od drugiej połowy XVI wieku – luterański. Po 1945 roku przejęty ponownie przez katolików. Tak, krótko, przedstawia się historia drewnianej świątyni. To jednak dopiero początek fascynującej historii tego obiektu.
Klępsk to niewielka miejscowość położona niespełna 10 kilometrów od Sulechowa i około 35 km od Zielonej Góry. W latach 1367 – 1377 roku, mieszkający tu katolicy wybudowali drewnianą świątynie. – Drewniana budowla powstała w konstrukcji zrębowej. Prawdopodobnie już wtedy kościół miał wezwanie Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny – mówi Dorota Matyaszczyk, historyk sztuki z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział Poznań. – W 1576 roku, ówczesny właściciel przeszedł na luteranizm. Ponieważ obowiązuje zasada – czyja władza, tego religia, to wszyscy mieszkańcy jego majątku też przeszli na luteranizm – dodaje.
Kiedy przyszli protestanci, pierwsze co zrobili to przebudowali boki, usuwając ściany i wprowadzając konstrukcję szachulcową. Ich celem było wprowadzenie empor i okien na dwóch kondygnacjach. To zresztą najważniejsza cecha wszystkich, drewnianych kościołów ewangelickich.
Po 1945 roku w okolice Sulechowa przesiedlono ludność z kresów wschodnich. Kościół tym samym stał się ponownie świątynią katolicką. Zaskakujące jest jednak to, że zachowano wszystkie elementy wyposażenia, a także malowidła ścienne, które pozostawili po sobie luteranie. Są tu także wizerunki diabłów, nad którymi namalowany jest Sąd Ostateczny. Odnajdujemy tu także rzeźbę Martina Luthra, a w ołtarzu głównym znajduje się katolicki tryptyk, pochodzący z tego pierwszego, wybudowanego w drugiej połowie XIV wieku kościoła.
W 2017 roku obiekt został uznany za Pomnik Historii.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu o tym wyjątkowym kościele.