Góralski styl w Wielkopolsce i tryptyk z 1595 roku
– Pierwsze wzmianki o kościele w tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Nosił on wówczas wezwanie świętego Mikołaja. W drugiej połowie XVI wieku przeszedł w ręce protestantów, kiedy wieś Olszowa została przyłączona do parafii Baranów – mówi ks. Łukasz Rau, proboszcz parafii pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Olszowej. – Katolicy odzyskali kościół po kilkudziesięciu latach. Był on wówczas bardzo zniszczony. Podjęto więc decyzję o wybudowaniu nowego obiektu sakralnego z dwoma kaplicami. Jego poświęcenie nastąpiło w 1623 roku. Obecną świątynię zbudowano w 1749 roku – dodaje proboszcz.
Większy i na góralską modę
W 1870 roku dobudowano zakrystię, a w latach 1982/84 nawy boczne. I ten ostatni remont powiększający znacznie kościół, wzbudza najwięcej kontrowersji. Kościół przebudowano, dodając dwie nawy boczne. W miejscu ścian bocznych, znajdują się teraz drewniane kolumny podtrzymujące strop. Założeniem proboszcza i parafian było powiększenie tego obiektu sakralnego. Nie wiadomo, ile zachowało się ze starej drewnianej konstrukcji. Podobno niewiele, bo obiekt był mocno zniszczony i deski spróchniałe. Stan faktyczny mogą wyjaśnić tylko specjalistyczne badania. Prawdopodobnie najmniejszą ingerencję budowlaną przeprowadzono w prezbiterium, a powiększona nawa główna, może być zupełnie nową konstrukcją.
Prace wykonywali górale, którzy zmienili zupełnie architekturę tego obiektu. Dach kościoła, jak i elementy wykończeniowe wewnątrz, przypominają podhalańskie budowle sakralne. – Po tym remoncie mamy góralski kościół w Wielkopolsce – podsumowuje ks. Łukasz Rau.
Chór muzyczny wsparty jest na dwóch drewnianych słupach. Znajdują się na nim organy wykonane w drugiej połowie XIX wieku przez pracownię Johanna Spiegela. Najciekawszym i zarazem najstarszym elementem wyposażenie kościoła jest tryptyk renesansowy datowany na 1595 rok, który jest obecnie ołtarzem głównym. – Na umieszczonym centralnie obrazie widać Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Na lewym skrzydle widzimy św. Stanisława Biskupa, a po prawej stronie św. Elżbietę. Na rewersach tych skrzydeł umieszczone są wizerunki Jezusa w koronie i Matka Boża Bolesna. W zwieńczeniu jest wizerunek Boga Ojca w otoczeniu syna bożego – mówi Andrzej Woźniak, kościelny i członek rady parafialnej kościoła w Olszowej. – Ołtarz pojawił się w tym miejscu dopiero po ostatnim remoncie, czyli w 1984 roku. Wcześniej znajdował się w kruchcie bocznej i proboszcz zdecydował o jego przeniesieniu, by się nie niszczył – dodaje.
Relikwie św. Jadwigi Śląskiej
Ze starego ołtarza głównego zachowała się nadstawa, tabernakulum i dwie boczne rzeźby przedstawiające Matkę Bożą Bolesną i św. Jana. W centralnej części znajdowała się rzeźba ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, która pozostała w kościele. Stoi po prawej stronie tuż przed prezbiterium
– Uzupełnieniem są dwa boczne ołtarze. Po prawej stronie jest XVIII-wieczny obraz przedstawiający Matkę Bolesną. Lewy ołtarz boczny poświęcony jest patronce św. Jadwidze Śląskiej. XVII-wieczny obraz jest obecnie w pracowni konserwatorskiej. Fundatorem tego obrazu był podkomorzy wieluński Mikołaj Szyszkowski, którego herby Ostoja znajdują się na ołtarzu. W 2024 roku sprowadzono relikwie patronki kościoła z Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej z Trzebnicy – podkreśla Andrzej Woźniak. Wewnątrz znajduje się także ambona wykonana w pierwszej połowie XIX wieku, a także chrzcielnica z misą w kształcie anioła pochodząca z wieku XVIII-tego.